×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  پنج شنبه - ۳ خرداد - ۱۳۹۷  
it is true
true
false

  ارتقای فرهنگ جوامع با انجام برنامه های، مدون، اصولی، کاربردی و کارشناسی برنامه ریزی شده، بدون شک در داراز مدت موجبات امنیت اجتماعی را فراهم خواهد ساخت.

 

هر چند اجرای طرح های مختلف امنیتی از سوی پلیس به صورت شبانه روزی، اقدامی همیشگی و قابل تحسین است به طوری که همواره نمود آن با احساس امنیت در جامعه رخ نموده است، اما این بار پلیس با نگاهی قابل تحسین و ارزشی طرحی را در حال اجرا دارد که به طور قطع می تواند امنیت اجتماعی را در آینده ای نه چندان دور در جامعه نهادینه کند.

قبل از این، مفهوم امنیت از دید عوام بیشتر متوجه دستگاه قضائی و انتظامی بود این در حالی است که اکنون پلیس با ابتکار عملی زیبا و عقلانی، آحاد شهروندان، رسانه ها، روحانیون و غیره را به عنوان ارکان امنیت به میدان آورده است.

پلیس می خواهد با جلب مشارکت عمومی جامعه در عرصه نظم و امنیت بدون در نظر گرفتن زمان و مکان، مسئولان و مردم را به بسترسازی در عرصه امنیت اجتماعی دعوت کند.

ارتقاء امنیت با اقدامات بی وقفه و قابل تقدیر نیروی پلیس در ادوار و عرصه های مختلف، انتظارات جامعه را نیز در این بخش ارتقا داده، به طوری که اکنون می طلبد نقش مشارکتی آحاد جامعه بیش از پیش در امنیت اجتماعی تبیین شود.

رزمایش اخیر پلیس در جنوب و شرق استان کرمان که با چنین نگاهی در این استان برگزار شد، می تواند یکی از اقدامات مهم و مفید پلیس این استان در بُعد نهادینه کردن مشارکت مردم در ارتقای امنیت اجتماعی باشد.

با نگاهی به منطقه خاورمیانه و ارزیابی امنیت اجتماعی موجود در کشورهای واقع در این منطقه بدون کارشناسی کردن این مهم می توان دریافت امنیت در ایران به برکت خون شهدا و ایثار نیروهای خدوم انتظامی و امنیتی آنگونه فراهم است که توقع و انتظار مردم ایران اسلامی را در این بخش افزایش داده است.

اقدام آموزشی ارزشمند کارشناسان پلیس با همکاری مراکز آموزشی در مناطق جنوب و شرق استان کرمان از نظر تدابیر و اقدامات پیشگیری از جرم نقطه مقابل تشکیل پرونده های مختلف در سطح مراجع قضائی است.

این طرح به نوعی مردم را مرجع و هدف امنیت قلمداد کرده و از مشارکت آنها در این بخش بهره می برد که جای بسی افتخار و تحسین دارد.

هر چند در ادوار مختلف دریافته ایم هر جا از امکان و ظرفیت مردمی در اقدامات مختلف سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی بهره برده ایم موفقیت از آن ما بوده و هر کجا از این ظرفیت بی مانند غافل مانده ایم ناخودآگاه از هدف فاصله گرفته ایم.

ارائه آموزش هایی همچون کنترل خشم و توانایی در مدیریت زمان بحران از جمله اقداماتی است که می تواند منجر به کاهش چشمگیر پرونده های ورودی به دستگاه های انتظامی و امنیتی باشد.

گذاردن پایه های امنیت در مهدکودک ها و مدارس با ارائه آموزش های مورد نیاز، هدف پلیس است که خود می تواند پایه یک اقدام انقلابی را در حوزه امنیت اجتماعی بنیان نهد اقدامی که باقیات و صالحات زیادی را همراه خواهد داشت.

باید در این راه دشوار بدانجا رسید که در حوزه امنیت اجتماعی نیروهای امنیتی و انتظامی کمترین سهم و مشارکت عمومی بیشترین جایگاه را داشته باشد و اما اکنون کرمان به عنوان یکی از امن ترین استان های کشور می تواند پایه اجرای طرح امنیت اجتماعی در کشور باشد. استانی که همدلی و همراهی مردم و مسئولان در طرح هایی چون طرح های اقتصادی، مدیریت کاهش مصرف آب و غیره زبانزد مسئولان رده اول کشور شده است.

نقشه راه نظم و امنیت استان کرمان برمبنای تدبیر فرماندهی معظم کل قوا و قوانین کشور طراحی شده و با قوانین بین المللی از جمله توسعه انسانی سازمان ملل متحد تطبیق دارد. شورای تامین استان کرمان نیز از فرماندهان و مدیران بسیار با تجربه ای برخوردار است که ثمره تعامل آنها در امنیت کم نظیر استان کرمان در حوادث اخیر نشان داده شد.

نقش تاثیر گذار اقدامات فرهنگی و مشارکت مردمی در کاهش آسیب های اجتماعی را نمی توان منکر شد چنانچه همایش فرهنگی یار مهربان و طرح ارتقاء امنیت جنوب استان نیز در این راستا اجرایی شد.

و اما وسیع وانبوه بودن مسائل اجتماعي، مشاركت سازمان هاي دولتي و غير دولتي را با پليس در حفظ امنیت می طلبد و امنيت اجتماعي به نوعی محصول اعتماد و مشارکت مردم در ابعاد مختلف است.

اجرای طرح اجتماعی فرهنگی یار مهربان برای اولین بار در سطح کشور در جنوب استان کرمان نیز نمونه ای دیگر از اقدامات فرهنگی و بسترساز امنیت توسط پلیس استان کرمان است.

طرح های اجتماعی و فرهنگی ویژه ای با تدابیر اين فرماندهي در حوزه های فرهنگی و اجتماعی به منظور کاهش آسیب های اجتماعی در سطح استان پیش بینی شده است.

لذا بر این اساس طرح اجتماعی کردن نظم و امنیت با ساختار و برنامه ای از پیش تعیین شده به منظور شناسایی رفتارهای مجرمانه و تدوین برآورد های اجتماعی در برخي نقاط اجرا می شود و نتایج آن درمراكز علمي پليس و شوراي تأمين مورد بررسی قرار می گیرند تا با کمک سایر نهادهای اجرایی نسبت به پیشگیری از آن ها اقدام شود.

 

طرح دیدبان حقوق همسایه نیز از دیگر افتخارات پلیس است

نيروي انتظامي با بکارگیری نگرش اسلامی در این طرح آن را به صورت جامع تر و با نقش محوری سهیم نمودن مردم در امنیت پایدار به منظور کاهش بسترهای ایجاد جرم در حوزه های شهری اجرایی کرده است.

طرح فرهنگی اجتماعی یار مهربان نیز با هماهنگی های انجام شده با استانداری کرمان و با طرح مسئله توسط هیئت های اندیشه ورزی اساتید دانشگاه ،کارشناسان نیروی انتظامی و با همکاری آموزش و پرورش استان کرمان و شهرستان جیرفت به مدت سه روز در اين شهرستان اجرا شد که به طور قطع با تکرار آن و البته گذشت زمان نتایج آن را به وضوح خواهیم دید.

در این طرح کارشناسان نیروی انتظامی با همکاری مشاوران آموزش و پرورش در ۴۳۰ کلاس درس مقطع متوسطه اول اقدامات مشاوره ای با موضوع مهارت های زندگی را در قالب کارگاه های مشارکتی به دانش آموزان ارائه می کنند و در پایان طرح بازخورد آموزش های ارائه شده جمع آوری و مورد تجزیه و تحلیل قرار خواهد گرفت.

۸۰ بیلبورد حاوی پیام هایی در بستر مهرورزی و پیشگیری از خشونت در شهرستان های جنوب استان و دیوار نویسی پیام ها و توصیه های روانشناسی در بحث تبلیغات محیطی این طرح در نظر گرفته شده است و اما آنچه که اهمیت موضوع را دو چندان می کند این است که در این راستا نمی توان نقش مهم و غیرقابل انکار رسانه ها را نادیده گرفت.

مطالبه گری از دستگاه ها و سازمان های اجرایی و اطلاع رسانی مناسب اجرای طرح اجتماعی فرهنگی یار مهربان توسط پلیس توسط رسانه ها می تواند در اجرای مؤثر این طرح و البته تاثیرگذاری آن نقش کلیدی ایفا کند. حالا اقدامات پلیس در جنوب و شرق استان کرمان خبر از کاهش ۲۷ درصدی جرائم خشن در این مناطق می دهد.

هر چند بررسی ها نشان می دهد بیش از ۷۵ درصد قتل ها غیر امنیتی هستند که در مورد آنها آموزش همگانی، فرهنگ سازی و ترویج مسائلی همچون سعه صدر، خویشتن داری و فراگیری مهارت های زندگی کارساز و موثر است.

آموزش همگانی نیز رویکرد موثر و مورد تأکید پلیس در حوزه پیشگیری از جرائم است و این مقوله مهم در صورتی اثربخش تر خواهد بود که از طریق معتمدین محلی، ریش سفیدان و افراد با نفوذ در سطح محلات به مخاطبین و عناصر آسیب زا نیز انتقال یابد.این نوع نگرش می تواند بستری مناسب برای ورود پلیس به بخش ارتقا فرهنگی و اجتماعی باشد.

به امید مشارکت همگانی در حوزه ارتقای فرهنگی برای دستیبابی به امنیت اجتماعی.

 

نویسنده: سرتيپ دوم پاسدار رضا بني اسدي – فرماندهی انتظامی استان کرمان

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true